Uçuş Kontrol Sistemi

BNA, Türkiye’nin yerli ve milli havacılık projelerindeki Uçuş Kontrol Sistem sağlayıcısı olma yönünde mühendislik kabiliyeti ve yatırımına sahiptir. Bu kapsamda kurulan Elektronik Sistemler ekibi yazılım, donanım, FPGA, sistem ve sistem emniyeti mühendisliği birimleri, geçmiş emniyet kritik sistem tasarımı tecrübelerini bu alanda kullanmakta, BAE Systems ile muhtelif program işbirlikleri kurmaktadır. Bu alandaki mühendislik çalışmalarının tecrübe edildiği uçuş kontrol simülatörü ve gösterim modülleri BNA’nın önemli yatırım kalemleri arasındadır.

BNA tarafından, muharip uçak kokpit yerleşimine uygun olarak, tek kişilik konfigürasyona sahip 1 adet uçuş simülatörü geliştirilerek, şirket içerisinde 50 m2 bir alana yerleştirilmiştir.

Bu uçuş simülatörü ile ülkemizde geliştirilecek olan yeni nesil muharip uçağa ve jet eğitim uçağına ait yazılım, donanım ve ekipmanlar için kullanılabilecek bir geliştirme ortamı sağlanmıştır. Kurulan simülatörde, firmamızın kendi kaynakları ile yürütmekte olduğu uçuş kontrol bilgisayarının geliştirilmesine yönelik, test ve entegrasyon çalışmaları da yapılmaktadır.

ÜST